Datum
12/02/2016 - 31/12/2016

Místo konání
SONO CENTRUM


PROGRAM 2016

12. 2. 2016, 18:30 – SONO CENTRUM
12. 2. 2016, 21:00 – SONO CENTRUM

JAZZ AT LINCOLN CENTER ORCHESTRA WITH WYNTON MARSALIS (USA)

Wynton Marsalis je nejznámějším jazzovým hudebníkem z generace, jež vstoupila do povědomí v osmdesátých letech minulého století. Jako zázračné dítě z New Orleans se Marsalis ještě jako teenager připojil ke slavné kapele Jazz Messengers Arta Blakeyho. V osmdesátých letech byl kapelníkem několika mimořádně vlivných jazzových ansámblů, jež navazovaly na odkaz Milese Davise a v období dominujícího stylu fusion iniciovaly revival moderního jazzu. V další dekádě se Marsalis stal uměleckým ředitelem programu Jazz at Lincoln Center v New Yorku a pokračoval ve své misi k obrození tradičnějších forem jazzu. Zároveň započal velmi úspěšnou kariéru v oblasti klasické hudby a stal se unikátním fenoménem propojujícím oba zdánlivě neslučitelné světy. V roce 1983 získal jak klasickou, tak jazzovou Grammy Award a stal se tak prvním (a prozatím i posledním)umělcem, jemuž se tento unikátní double podařil. V roce 1997 získal Pulitzerovu cenu za kompozici Blood On the Fields. Marsalisova extrémní popularita a asertivní způsob komunikace mu daly nálepku poněkud kontroverzní postavy v jazzových kruzích, ale zároveň uznání a respekt. Marsalis je znám jako jazzový purista, který před fusion jazzem a free jazzem upřednostňuje tradiční jazz a bop. To ho odlišuje od jeho bratra Branforda, saxofonisty, který hrál s rockovou hvězdou Stingem a jednou vytvořil house band pro televizní The Tonight Show.

GREGORY PORTER (USA)

Gregory Porter nabízí přesně to, co byste od jazzového zpěváka, skladatele, herce a básníka očekávali, navrch se vám přitom dostane ještě příznačného a těžko definovatelného „čehosi navíc“. Porterova image stojí na záhadné čepici, kterou nikdy nesundává a zůstává tak zahalena tajemstvím. Nezáleží na tom, kam Porter vstoupí. Ať je to newyorský jazzklub, brooklynský kostel nebo vyšperkovaná koncertní síň v evropské metropoli, všude svým neuvěřitelným hebkým barytonovým hlasem, vygradovanou směsí autorských kompozic a pečlivě zvolených standardů z jazzu, soulu, gospelu a R&B způsobí pořádný rozruch. Každá jeho deska znamenala pozvánku na udílení cen Grammy. První dvě alba – Water a Be Good – získaly nominaci, za třetí album Liquid Spirit už si sympatický zpěvák odnášel zlatý gramofonek. Porter si vysloužil přízeň i u svých slavných kolegů. Trumpetista Wynton Marsalis ho nazval gigantem současného jazzu, poklonu čtyřiačtyřicetiletému černošskému zpěvákovi vysekly také Dianna Reeves nebo Erykah Badu. Sečtělý Porter dokáže v textech přesně zacílit na sociální nálady, zabrousit do vzpomínek na dětství, vracet se ke krušné historii amerických černochů nebo si radostně pohrávat s myšlenkou na společné jamování s legendárními jazzmany. Vlastní mu jsou ale také milostná témata a písně o lásce věnované ponejvíc ruské manželce a právě tyto patří k vrcholným okamžikům jeho úchvatných koncertů. Přijede velmi sympatický, komunikativní a lidsky otevřený Gregory Porter s čerstvými skladbami z připravované čtvrté desky.

WAYNE SHORTER QUARTET (USA)

Jeden z nejvlivnějších saxofonistů a skladatelů moderní hudby Wayne Shorter oslavil v roce 2013 již osmdesáté narozeniny. V době, kdy jeho muzikantští vrstevníci sbírají ocenění za celoživotní přínos hudbě a další čestné tituly, Shorter nesundává nohu z plynu a tvoří možná nejintenzivnější hudbu své dlouhé, plodné a úspěšné kariéry. Takto naléhavou improvizovanou hudbu si navíc dnes troufne hrát málokdo a Shorter i proto reprezentuje etalon umělecké odvahy. Od svého vstupu na scénu v 50. letech minulého století je Shorter označován za průkopníka, jeho kariérní trajektorii kopíruje neutuchající hledání a nepolevující tah na branku. Nedávno obnovil smlouvu s Blue Note Records a 5. února 2013, po třiačtyřiceti letech, vydal konečně své další album pro tento kultovní label. Deska s přiléhavým názvem Without A Net dává prostor Shorterově stálé a nadpozemsky sehrané sestavě s pianistou Danilem Perezem, basistou Johnem Patituccim, a bubeníkem Brianem Bladem. Recenze nedávných živých vystoupení kvarteta překypují superlativy. Často se v nich objevují přívlastky nejschopnější, kompatibilní, nebojácný, hledající. Řada kritiků a posluchačů považuje Shorterovo kvarteto za nejlepší jazzové kombo na planetě Zemi. Celé generace hudebníků a fanoušků Shortera vnímají jako pokorného mistra, který vytvořil nadčasový hudební slovník. Životný a zároveň nespoutaný.