Colours of Ostrava přidávají Kasabian, …

Björk, Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans… a nyní nově posilují program festivalu Colours of Ostrava další hvězdy – Kasabian, jedna z nejúspěšnějích britských rockových kapel současnosti a čerství držitelé NME Awards (Nejlepší britská kapela a Nejlepší album), Clean Bandit, britští držitelé Grammy, kteří kombinují taneční hudbu se smyčcovou klasikou, a fenomenální mexická kytarová dvojice Rodrigo y Gabriela, jejíž divoké latinskoamerické rytmy zní nejen na největších světových festivalech, ale i ve filmech jako Piráti z Karibiku. “Další kapely a účinkující budou samozřejmě ještě přibývat, ale tímto již máme potvrzeny všechny hlavní letošní headlinery,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. “Co se týká náročnosti programu, opět jsme výrazně překročili loňský rok,” doplňuje. To potvrzuje, že vůbec poprvé v historii vzniká pouze pro festival speciální koncertní projekt, při kterém se spojí česká kapela Zrní, čerstvě nominovaná ve třech kategoriích na cenu Anděl, s minimálně třiceti členy Janáčkovy filharmonie Ostrava. Diváci jej uslyší hned po koncertu Björk na hlavní scéně. K již tradičním třinácti scénám nově do programu festivalu přibude i electro stage věnovaná současné elektronické hudbě. Jejím domovem se stane jeden ze sálů nově zrekonstruovaného dolu Hlubina, kam se Colours of Ostrava po roce vrátí. Velkým lákadlem bude pro návštěvníky nově otevřená nástavba na vysoké peci, která nabídne ve čtyřech patrech ve výšce od 60 do 70 metrů nad areálem unikátní vyhlídku, kavárnu, klub a terasu. Mezinárodní festival Colours of Ostrava proběhne od 16. do 19. července v úchvatném industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic a nabídne přes 200 koncertů, divadel, filmů, workshopů, diskusí i výtvarných akcí.

„Nikdo na nás dnes nemá, jsme nezastavitelní. Jsme fantastická živá kapela,“ prohlásil sebevědomě zpěvákKasabian Tom Meighan před loňským vystoupením v Glastonbury, kde se stali očekávanými headlinery. „Kasabian jsou naživo skvělí. Byl to pro nás přirozený výběr,“ uvedli organizátoři festivalu. Kasabian prodali přes milion alb, získali Brit Awards, NME Awards, Mojo Awards a nominaci na Mercury Prize, přičemž další nominace za kapelu, album roku nebo nejlepší koncert ve všech cenách, aby jeden spočítal. Coby fotbaloví fanoušci se dočkali také zvláštního ocenění: Fire byla mnoho let oficiální skladbou Premier League. Hitovku Club Foot věnovali Kasabian památce Jana Palacha. Ambiciózně si pohrávají s kytarovým rockem 60. let, britpopem a taneční elektronikou, experimentují s hip hopem a psychedelií. Každé jejich album pak lze brát jako odkaz k britské rockové historii. „Nechceme ale znít jako retro. Milujeme rockové kapely ze 60. a 70. let, ale chceme se od nich učit a ne být jako oni,“ tvrdí Kasabian, které vedle zpěváka Meighana tvoří ještě kytarista a zpěvák Sergio Pizzorno, basista Chris Edwards a bubeník Ian Matthews.

Britskému „electro kvartetu“ Clean Bandit se propojením synthpopu, house, hip hopu a funky se smyčcovou klasikou podařilo pokořit britskou hitparádu, světové prodejní žebříčky a nakonec si s písní Rather Be dojít pro Grammy za nejlepší taneční skladbu loňského roku. Čtyřem absolventům univerzity v Cambridge se v britském deníku The Guardian zpočátku dostalo titulu „Dostoyevskys of disco“. Cellistka Grace Chatto totiž v Rusku studovala jazyk a hudbu a multiinstrumentalista Jack Patterson na Gerasimově filmovém institutu. Odtud si přivezli budoucí název, odvozený od ruské fráze pro podivné bastardy. V Cambridge pak s Jackovým bratrem, bubeníkem Lukem a s houslistou Neilem Aminem-Smithem začali experimentovat s roubováním klasiky na elektro beaty. Mezi svými vzory čtveřice uvádí Rudimental, protože stejně jako oni využívá služeb najímaných zpěváků: Rather Be nebo Real Love pro Clean Bandit třeba nazpívala Jess Glynne. Na debutovém albu New Eyes se jich v jednotlivých skladbách ale vystřídá daleko víc.

Legenda praví, že po každém koncertu si Rodrigo y Gabriela neboli Rodrigo Sanchez a Gabriela Quintero musí ponořit ruce do ledové vody, jinak by jim prý shořely. Mezi jejich fanoušky patří třeba Robert Plant, Damien Rice, členové Metalliky nebo Barack Obama, který dvojici pozval koncertovat do Bílého domu a mexickému prezidentovi se pochlubil, že má jejich alba v iPodu. Rodrigo y Gabriela prodali přes milion alb, jejich hudba zní na soundtraccích Pirátů z Karibiku: Na vlnách podivna nebo Kocoura v botách, vystupovali na největších světových festivalech, v prestižních televizních show i vyhlášených koncertních síních. Každý totiž chce naživo vidět umění energické dvojice, která si na podiu vystačí pouze se dvěma akustickými kytarami, a slyšet od ní instrumentální mistrovství na samé hranici chápání. Rodrigo y Gabriela prosluli také originálními verzemi skladeb Led Zeppelin, Metalliky, Hendrixe, Rage Against the Machine nebo Radiohead.

Spolupráce Zrní a Janáčkovy filharmonie Ostrava vznikla díky oslovení ze strany ředitelky Colours of Ostrava Zlaty Holušové. “Udělalo nám to fakt velkou radost,” říká na úvod zpěvák kapely Zrní Jan Unger a pokračuje: “Přemýšleli jsme tehdy nad novými možnými projekty. Bylo to asi čtrnáct dní zpátky, kdy nám Tomáš, náš manažer volá, že by bylo pěkný spojit se s nějakým orchestrem a zpracovat naše písničky nějak nápaditě orchestrálně. No a tak ta nabídka na tohle zareagovala. Zase se nám potvrdilo, že se takový věci dějou, že to takhle funguje.” Za aranžéra úprav pro filharmonii si kapela zvolila vynikajícího slovenského jazzového a tradičního houslistu a skladatele Stano Palúcha. “Stana nám doporučila naše kamarádka Nina Marinová, houslistka a zpěvačka, která nám hostuje na desce. On je jednak fenomenálním houslistou, má s aranžováním bohatý zkušenosti, ale taky je to sympatickej skromnej chlapík, zapálenej do toho jít, z radosti, co z toho může vzniknout. To je všechno dohromady ideální směs a proto jsme nakonec vybrali jeho. Stano s náma sdílí i představu, jak to celý pojmout. Nechceme totiž, aby to dopadlo klasicky, jako když si kapela pozve symfoňák a výsledkem je jakási sladká filmová verze jejích písniček. Chceme z toho dostat víc, nebát se, využít pestrosti a možností nástrojů, být v aranžích odvážní a někam ty písničky skutečně posunout,” uzavírá Jan Unger.

Novinkou letošního ročníku se stane zvláštní electro stage v zrekonstruovaném Dole Hlubina. “Vybíráme to nejlepší ze současné vlny zahraniční elektroniky, která do tuzemských luhů a hájů příliš nepronikne,” říká její dramaturg Adam Kaňa. K prvním potvrzeným jménům patří například producent Clark z kultovního labelu WARP Records, dále Sons of Magdalene, vedlejší projekt Joshuy Eustise, jediného současného člena Telefon Tel Aviv a někdejšího touring člena Nine Inch Nails, projekt IDM/techno ambientu Telefon Tel Aviv DJ set, mág minimialistického techna Christian Löffler, francouzský electro producent Danger, houseový DJ vystupující v masce The Toxic Avengernebo kapela Vessels.

V již tak úchvatném industriálním areálu Dolních Vítkovic přibude další lákadlo: dvacetimetrová nástavba Vysoké pece č. 1 s multifunkčními prostory. Návštěvníkům se tak naskytne úžasný panoramatický výhled do okolí. V úrovni 62 m budou moci navštívit kavárnu, v úrovni 66 m klub a v úrovni 71 m střešní vyhlídkovou terasu. Colours of Ostrava se po roce vrátí do zrekonstruovaných a rozšířených prostor Dolu Hlubina a zaplní programem například Staré koupelny, kompresorovnu a místní nové ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku a vzdělávání, prezentační prostory a sály. Festival nabídne veškeré tradiční zázemí pro návštěvníky včetně druhého kempu v areálu Slezskoostravského hradu či Dětské scény. Po loňské dobré zkušenosti v úterý a ve středu před začátkem Colours of Ostrava proběhne v centru města Festival v ulicích zdarma i hudební showcase konference Czech Music Crossroads, která bude tentokrát dvoudenní a zaměřená kromě České republiky také na Slovensko a Polsko.

Festival Colours of Ostrava nabídne od 16. do 19. července 2015 v úchvatném prostředí industriálních Dolních Vítkovic čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskusí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit. K již dříve potvzeným jménům patří Björk, Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, José González,The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans, Klangkarussell, Other Lives, Dillon, Roni Size & Reprazent, Owen Pallett, Sly & Robbie Meet Nils Petter Molvaer, William Fitzsimmons, Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen’s New York Division, Black Strobe, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, The Dumplings, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki, The Crooked Fiddle Band a NO Blues.

Leave a comment