Hradecký slunovrat letos na dvou zámcích

Další ročník festivalu konajícího se v krásném zámeckém prostředí Hradce nad Moravicí proběhne 28. a 29. června. Ozdobí ho finské královny krásných hlasů  Värttinä, ojediněle vystupující Kafka band, elektronická klasika Midi Lidi, z popela probuzený Dunaj, roztančený Ventolin i mistři životní ironie Sto zvířat.Ani tentokrát pořadatelé nezapomínají na mladší publikum a rozšiřování obzorů těm dříve narozeným: v programu tak najdeme hlučnější a zasněné Manon Meurt, psychedelický pop Ghost Of You, ale hlavně celou řadu hudebních objevů na už zavedené Welcome scéně – mladé písničkáře TEVE či Aiko, slovenskou world music Hmlisto, kanadsko-slovenského romantika Milana André či hned několik souborů z Polska se záběrem od elektroniky až po alternativní rock.


Hradecký slunovrat ale nežije jen hudbou. Stále víc se o něm mluví v souvislosti s vypiplanou gastroscénou plnou lahůdek. Rozmanitou nabídku slibuje i Salon Mechtilde – scéna věnovaná přednáškám, workshopům a dalším doprovodným programům. Její ozdobou letos budou třeba spisovatel Jaroslav Rudiš, debaty s politickým reportérem Jaroslavem Kmentou, novinářkami  Fatimou Rahimi či Julií Urbišovou, poezie Petra Hrušky či divadelní fiktivně rozhlasové představení Radio Ivo.

Novinkou letošního ročníku je i jam-session stage s nástroji Red birds instruments Jana Fice.
V nabitém programu pořadatelé tradičně myslí i na děti. Z mnoha aktivit pro ně připravených jmenujme třeba Dílnu malého novináře, kterou připravuje Michaela Vetešková, vedoucí redakce kultury Českého rozhlasu.

Kromě tradičního areálu tzv. Bílého zámku se rozšíří festivalové působení i na aktuálně zrekonstruované nádvoří novogotického Červeného zámku. Zahájení letos navíc proběhne v konírnách pod Červeným zámkem, kam dosud nikdy neměla veřejnost přístup. Slavnostní přípitek bude proveden speciálním bílým a červeným cuvée, které pro festival vyrábí vinařství Krásná hora.

V souvislosti se svým již šestým ročníkem festival zaktualizoval nejen vizuální podobu svého webu, který je nyní přehlednější a informativně obsáhlejší, ale i svůj celkový design, jehož autorkou je Jana Reichel.
  

Úplnou novinkou je i to, že si návštěvníci budou moci za symbolickou cenu zakoupit i CD s nahrávkami kapel z Welcome scény. Hradecký slunovrat se také připojuje k současnému standardu festivalů dbajících na ekologický přístup, a poprvé nabídne vratné a omyvatelné kelímky, zajišťující výrazné snížení návštěvníky vyprodukovaného odpadu.

Veškeré informace na:

https://hradeckyslunovrat.cz

Tiskový servis: Václav Jílek
– vasajilek@gmail.com, Tel: +420 605 457 752

Festival aktuálně nabízí festivalovou permanentku za 599 Kč, ale k dispozici jsou i zvýhodněné hromadné vstupenky:
https://hradeckyslunovrat.cz/vstupenky/

Leave a comment