Hudba – umělecký projev

Hudba provází lidstvo už od pravěku. Nicméně počátky hudby nejde vůbec srovnávat s dnešním moderním pojetím hudby. Těžko by někdo srovnával pravěkou hudbu, která byla často tvořena jen rytmickým vyťukáváním, s dnešní populární hudbou, kde je používán nespočet nástrojů, efektů a příslušenství. Základní myšlenka je ale pořád stejná – hudba nás obklopuje v každodenním životě. Její využití je široké a můžeme pozorovat, jak se mění v čase. Předci ji dost možná používali například k oslavě ulovené zvěře anebo při různých rituálech. Nám slouží k potěšení, doprovází slavnostní události, zkracuje nám čekání u doktora nebo jízdu v autě. V čem se ale dost jistě lišíme od lidí z pravěku je (dnes velmi rozšířené) komerční využití hudby. Naši předci určitě nevydělávali obrovské peníze pořádáním koncertů či prodáváním svých nahrávek.

Pro spoustu lidí je hudba součástí každého dne, aniž by si to plně uvědomovali. V kancelářích hrají rádia, téměř každý program v televizi má svoji znělku, v ulicích vídáme lidi se sluchátky na uších… Existují hudební televize a rádia, kanály na streamování hudby a hudebních videí. Hudební průmysl je velmi bohatý a nabízí nespočet možností. Zároveň je také dostupný úplně pro všechny. Dnešní hudební scéna nabízí spoustu žánrů i interpretů. Můžeme vybírat ze zahraniční i domácí tvorby, podle ročních období, dokonce i podle nálady nebo denní či noční doby. Není problém zvolit hudbu, která nás dokáže nabít energií nebo naopak uspat.

Kromě toho různé písně (případně i tvoření hudby) dokážou i pomáhat v léčení. Tak zvaná muzikoterapie je v dnešní době součástí terapeutických aktivit v řadě nemocnic či léčebných zařízení. Může ovlivňovat psychické i fyzické procesy v těle – například existují i speciální hudební nahrávky ke snižování úzkosti, krevního tlaku či elektrické aktivity v mozku. Využití hudby je tedy velmi široké. Muziku vnímá každý, bez ohledu na to, jestli má nebo nemá hudební sluch. A protože každý dokáže rozeznat libost a nelibost dané hudby, je již po mnoho tisíc let spojujícím článkem, který u lidí vyvolává emoce a ovlivňuje náladu. Neváhejte a vyberte si vaši oblíbenou hudbu.

Leave a comment